W dniach 8-9 października 2022 r. Beskidzka Grupa Modelarska skorzystała ponowny raz z zaproszenia Industrialnego Centrum Kultury – zarządcy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadom, do zaprezentowania mieszkańcom Rybnika i okolic dotychczasowych dokonań naszej grupy oraz gościnnie kolegów z PMM i MSMK. Warte zaznaczenia, że to już kolejna wizyta w Rybniku, ale pierwsza w nowej sali.
Na imprezę został tradycyjnie zaproszony Pan Ryszard ze „Świata Modeli”, który pojawił się z ofertą sprzedaży kilkudziesięciu modeli zarówno samochodów, lokomotyw jak i wagonów.
Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z wystawy!
7 października 2022 r. – dzień dojazdu i ustawiania makiety
Dzięki sprawnemu załadunkowi naszych skrzynek z modułami do samochodów i częściowo przyczepek zjeżdżamy się z kilku miejsc w Polsce(od Rzeszowa po Warszawę i Śląsk). Przyjazd nie obył się bez problemów z jednym z samochodów, ale mimo poślizgu udało nam się w komplecie zameldować na miejscu docelowym w Rybniku. Mimo pierwszego zaskoczenia pochyłością sali zabraliśmy się za rozkładanie modułów, łączeniu ich w całość, sprawdzeniu poprawnego działania:
- połączeń elektrycznych,
- połączeń telefonicznych pomiędzy poszczególnymi stacjami i posterunkiem odgałęźnym
- poprawnego działania pulpitów sterowniczych stacji i posterunków odgałęźnych.
Adrenaliny naszym poczynaniom dodawała różnica poziomów na sali gdzie rozstawialiśmy makietę. Problem podłogi rozwiązano podnosząc niektóre makiety, a częściowo pozostawiono pochyłość co dodawało więcej realizmu na szlaku w szczególności do Kleczy Górnej oraz Strzyżowa i Portu.














8 października 2020 r. – dzień pierwszy (sobota)
Początek imprezy zaplanowano na godzinę 10:00. Po śniadaniu już parę minut po godzinie 9:00 byliśmy na miejscu przy naszych makietach. Dawało nam to komfort czasowy na spokojne rozłożenie składów, które w porannej sesji miały się poruszać.
Zgodnie z planem o godzinie 10 rozpoczęliśmy planowe jazdy naszymi składami zgodnie z rozkładem jazdy. Czas według którego rozkłady jazdy miały być realizowane, był mierzony według czasu modelarskiego, gdzie 1 minuta odpowiadała naszym 20 sekundom, co oznacza, że czas na makiecie biegł 3 razy szybciej. Rozkład przygotował nasz kolega Kuba
W ramach makiety można było zobaczyć moduły:
- Czudec + obrotnica
- Posterunek Ludwikowice
- Stacja Strzyżów
- Żwirownia Roszków
- Port Wrocław
- Posterunek Bulowice
- Klecza Górna
- Posterunek zejście 2 na 1
- oraz inne odcinki szlaków kolejowych
Na szlaku w sesji porannej godz. 10-13 pojawiło się wiele zróżnicowanych składów z IV i V epoki, między innymi:
Ty2 z towarowym/zdawczym, Su46 ze składem osobowym, Sp45 z bipą i ryflakiem, St43 ze składem towarowym/zdawczym, Sm42, 3E/1-057 z wagonami samowyładowczymi rolkowymi.
Natomiast na szlaku w sesji popołudniowej godz. 14-19 pojawiło się wiele zróżnicowanych składów z III i IV epoki, między innymi:
Oko1 z ryflakami, Tp1, Pt31 + szczupaki, Tw1, Sm30,Sp32, różne lokomotywy z szutrówkami, manewrujące dwa Ty2 na stacji Czudec.































































Najmłodszy uczestnik wystawy



W trakcie wystawy można było również zobaczyć wystawę multimedialną „wiek pary”, oraz działanie czynnej maszyny parowej
Wieczorem wszyscy uczestnicy już tradycyjnie wzięli udział w grillu i późnym wieczorem wróciliśmy do hotelu.
9 października 2020 r. – dzień drugi (niedziela)
Niedziela to większy ruch widzów.




























Kilka linków do filmów z wystawy:
Do zobaczenia za rok 🙂